Letos bude již posedmé odevzdána Cena za světelný design, která je udělována v rámci festivalu Česká taneční platforma.
V roce 2009 Institut Světelného Designu a Tanec Praha přišly poprvé s nápadem oceňovat český světelný design na scéně současného tance a pohybového divadla. V rámci České taneční platformy tak vznikla dnes již tradiční Cena za světelný design, kterou uděluje tříčlenná porota.
Předsedou poroty je záměrně zahraniční profesionál, který má výhodu objektivního a nezávislého přístupu k hodnocení. Může srovnávat v mezinárodním kontextu a není zatížen osobními preferencemi ke konkrétnímu designérovi. Letošní, v pořadí již sedmou, Cenu udělí odbornáporota pod vedením polské designérky Katarzyny Łuszczyk, dále Jánem Ptačinem ze Slovenska a Patrikem Sedlákem.
Porota posoudí světelnou složku tanečních či pohybových děl z hlediska vizuální originality a estetiky, porovná použité či dostupné technické prostředky, zhodnotí soulad s režijním, dramaturgickým a choreografickým záměrem, přihlédne k technickému provedení a vybere nejlepší realizaci ve vztahu k samotnému projektu. Vítězný světelný design / designér bude spolu s dalšími cenami ČTP vyhlášen v rámci slavnostního zakončení festivalu 12. dubna 2015, po představení Korekce kolem 21. hodiny v divadle Ponec (Husitská 24a/899, 130 00, Praha 3).
Na závěr platformy, tedy po posledním představení a slavnostním předávání cen ČTP, budou mít zájemci možnost diskutovat s porotou v čele s Katarzynou Łuszczyk v divadle Ponec.
Partnery Ceny za světelný design 2015 jsou Tanec Praha a WD Lux. Skleněnou trofej i letos vyrobí Eva Nováková, věcnou cenu pro vítěze zajistil WD Lux.
V minulých letech Cenu za světelný design získali Tomáš Morávek, Jan Komárek, Pavla Beranová, Pavel Kotlík a Martin Špetlík a v roce 2014 Katarína Ďuricová za představení Korekce a kolektiv tvůrců představení Karneval zvířat.
Členové poroty: |
|
Katarzyna ŁuszczykStudovala divadelní vědu na státní divadelní akademii Aleksandra Zelwerowicze ve Varšavě a Varšavské Univerzitě. Od roku 2002 je asistentkou Krzysztofa Warlikowskiho, se kterým spolupracovala na těchto představeních: Dybbuk, Krum, Andělé v Americe,
(A)pollonia, Konec, Africké příběhy od Shakespeara a Varšavský Kabaret. Tvořila světelné designy pro spoustu divadel a operních domů v Polsku, s představeními také navštívila řadu divadel po celém světe.Mimo divadel spolupracuje jako světelná designérka s Warsaw Rising Museum a Koperníkovým vědeckým centrem. |
|
|
Ján PtačinStudoval architekturu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a na Vysokém učením technickém v Brně. Studoval také scénografii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě se speciálním zaměřením na světelný design v průběhu postgraduálního studia. V současné době je jedním ze členů kreativního studia JaOnMi CreatureS v Bratislavě, kde se zaměřuje na vytváření lepšího prostředí (architektura, scénografie, světelný design) a věnuje se také výuce a šíření povědomí o významu světelného designu ve Slovenském regionu. |
|
|
Patrik SedlákSvětelný designér, který se pohybuje hlavně na nezávislé scéně. Dlouhá léta pracoval v divadle NoD, v současné době je jeho domovskou scénou divadlo Archa, vedle toho se věnuje dalším projektům různých žánrů, od současného tance, divadla až po koncertní svícení. Realizoval několik světelných instalací (mimo jiné třeba v rámci festivalů 4+4 dny v pohybu, Malá inventura), eventových instalací (Aeroport Karlovy Vary, Cinema Royal aj.), často se soustředí na interaktivní propojení světla, videa a zvuku v tanečních performance. Má za sebou celou řadu představení s různými soubory i jednotlivci (například Krepsko, Věrka Ondrašíková, DOT504, Petra Tejnorová ad.), v poslední době vytvořil světelný design představení Nové scény ND Antikódy.
|
|
|
|
|